Rondleiding Huis Bonnema in Hardegarijp
Het woonhuis van architect Abe Bonnema behoort tot de meest opmerkelijke voorbeelden van de naoorlogse villabouw in Nederland. Het ontwerp zette een belangrijke stap in de Nederlandse functionalistische traditie, voortbouwend op de avant-gardistische experimenten van het Nieuwe Bouwen van architecten als Gerrit Rietveld en Jan Duiker.
Tijdens de rondleiding door het woonhuis van architect Abe Bonnema maak je niet alleen kennis met de bijzondere architectuur, maar ook met het gedachtegoed dat eraan ten grondslag ligt. Het huis is een helder voorbeeld van Bonnema's overtuiging dat een gebouw in de eerste plaats een functioneel gebruiksvoorwerp moet zijn: logisch opgebouwd, flexibel in gebruik en volledig afgestemd op de behoeften van de bewoners.
Die visie is overal in het huis terug te zien. Bonnema ontwierp een innovatieve constructie met zeven stalen spanten waarop de vloeren en het betonnen dak rusten. Binnen deze draagconstructie plaatste hij een gemetselde kern met de keuken, het sanitair en andere vaste functies. Daaromheen ontstond een vrij indeelbare leefruimte, waarin alleen waar nodig houten scheidingswanden zijn aangebracht. Omdat deze wanden niet doorlopen tot het plafond en geen dragende functie hebben, lijken de vloeren en het dak te zweven, wat het huis een verrassend ruimtelijk karakter geeft.
Ook de materiaalkeuze en de relatie met de omgeving komen tijdens de rondleiding uitgebreid aan bod. De gevelbekleding van onbehandeld redwood, de grote glaspuien en de zorgvuldige inpassing tussen de bestaande bomen laten zien hoe woning en landschap één geheel vormen. De tuin, ontworpen door Mien Ruys, versterkt deze verbinding, waardoor binnen en buiten op een vanzelfsprekende manier in elkaar overlopen.
Het woonhuis maakt duidelijk waarom Abe Bonnema (1926–2001) tot de belangrijkste Nederlandse architecten van de twintigste eeuw behoort. Vanuit zijn Friese thuisbasis ontwierp hij een indrukwekkend oeuvre van woningen, kantoren en openbare gebouwen, waaronder de glazen torens van Nationale Nederlanden in Rotterdam, de Achmeatoren in Leeuwarden en het 'Boek' in Amsterdam. Tijdens de rondleiding wordt zichtbaar hoe de principes die hij in zijn grote projecten toepaste, hier op menselijke schaal zijn uitgewerkt.