vereniging Hendrick de Keyser

Nieuws

Restauratie Cruquius van start - museum blijft geopend

14 juli 2010

Lees verder
Kleuren van het Nieuwe Bouwen hersteld

30 juni 2010

Lees verder
Vergeten 18de-eeuwse beelden gered

23 juni 2010

Lees verder

Restauratie Cruquius van start - museum blijft geopend

14 juli 2010

De restauratie van stoomgemaal de Cruquius is van start gegaan. Het ruim 160 jaar oude stoomgemaal, Nederlands meest bekende monument van de industriële revolutie, was er slecht aan toe. Om deze reden is een beroep gedaan op de expertise van Vereniging Hendrick de Keyser aan wie het gemaal op de valreep van 2009 is overgedragen. Met steun van overheden en fondsen, waaronder de BankGiro Loterij, is de restauratie nu gestart.

Cruquius - de Cruquius in de steigers

Het indrukwekkende stoomgemaal is inmiddels in een grote stellage gezet. Op de steigers wordt gedurende de zomer gewerkt aan herstel van metsel- en voegwerk. Doordat bij eerdere restauraties verkeerde cementvoegmortels zijn toegepast is er veel schade ontstaan. Deze keiharde voegen zijn de oorzaak van verpulvering van de zachtere baksteen. De voegen worden nu zo voorzichtig mogelijk vervangen door voegwerk op basis van hydraulische kalk.

Cruquius - de Cruquius in de steigers

Ook het pleisterwerk van de neogotische kantelen op het gebouw en in het interieur wordt hersteld. De bijzondere 19de-eeuwse gietijzeren ramen en deuren worden ontroest, behandeld en opnieuw geschilderd. Spectaculair is het werk aan de houten stortvloer rondom het gemaal. Deze is zo lek als een mandje en ernstig verrot. De balklaag en de vloer worden gedeeltelijk vervangen en waar mogelijk traditioneel aangelast. Tenslotte wordt ook de lantaarn op de grote machinehal gerestaureerd en het schilderwerk van de ketelhallen gedaan.

Cruquius - de gietijzeren ramen van de Cruquius (foto Arjan Bronkhorst)

De belangrijkste werkzaamheden zullen gereed zijn voor de zomer van 2011. Museum De Cruquius blijft tijdens de restauratie gewoon geopend. Wel zal de grote machine soms niet kunnen functioneren, maar daar staat tegenover dat de bezoekers informatie over de restauratie krijgen. Via de website van het museum wordt het publiek op de hoogte gehouden.

Cruquius - de Cruquius in de steigers

De restauratie van dit monument van de Hollandse strijd tegen het water is mogelijk gemaakt door steun van de BankGiro Loterij, de Provincie Noord-Holland, het Rijk, de gemeente Haarlemmermeer, het Hoogheemraadschap van Rijnland en Stichting De Cruquius.

Historische informatie over de Cruquius >>